Koşu Bandı Ne Kadar Elektrik Harcar?

marveausKoşu Bandı0 Yorum26 Ağustos 2011
Koşu Bandı Ne Kadar Elektrik Yakar?
Koşu bandı bilindiği gibi elektrikle çalışan bir spor aletidir. İçerisinde yer alan motor elektrik sayesinde minderi döndürür ve biz de üzerinde koşarız. Durum bu olunca tabiki aklımıza koşu bandının ne kadar elektrik harcadığı gelmektedir ve harcanan bu elektrik acaba bize ne kadara mal olmaktadır?

Koşu bandı almadan önce uzmanlara danışarak kilonuza uygun güçte bir koşu bandı almanız gerekir. Koşu bantları arasında seçim yaparken en çok dikkat edeceğiniz nokta koşu bandının gücüdür. Koşu bandının harcadığı elektrik gücüne göre değişmektedir. Peki nedir bu güç?

Bütün koşu bantları bir İngiliz güç birimi olan Hp ile kategorize edilmektedir. Elektrik kullanımında kullanılan kilo Watt (kW) ile Hp arasında bir ilişkilendirmede bulunmak gerekirse 1 kW =  1.36 Hp e eşittir.

Burada 1.36 Hp’lik güç kastedilmektedir ve cevabı 1 kW ‘tır.

60 veya 70 kilo olan bir kişi 1.50 Hp gücünde olan bir koşu bandında yürümelidir.  90 veya 100 kilodaki kişiler 2.00 Hp üzerini ve 120 veya 140 kilodaki kişilerinde 3.00 hp güce sahip olan motorlu koşu bantları kullanmaları gerekmektedir. Bu belirtilen güç değerlerinin altında koşu bandı gücüne sahip ürün kullanan kişiler fark edeceklerdir ki koşu bandı çalışırken zorlanmakta ve üzerindeki vücut ağırlığını taşıma zorluğu çekmektedir. Bu yüzden öncelikle koşu bandında bu dengelere özen gösterilmesi gerekmektedir.

Ayrıca bant genişliği en az 40 cm uzunluk ölçüsününde en az 1.30 cm olması gerekmektedir. Bu değerlere dikkat edildiği taktirde bir koşu bandının elektrik tüketim değerleri aşağıdaki gibi olacaktır:

Motor Gücü                  Motor Kapasite Birim Fiyatı   Toplam

1.50  HP Motorlu Koşu Bandı:    1,13 kW            0.178 TL      0.20 TL

1.75 HP  Motorlu Koşu Bandı:     1,31 kW            0.178 TL     0.23 TL

2.00 HP Motorlu Koşu Bandı:     1,50 kW            0.178 TL     0.27 TL

2.50 HP Motorlu Koşu Bandı:     1,88 kW            0.178 TL     0.33 TL

3.00 HP Motorlu Koşu Bandı:     2,25 kW            0.178 TL     0.40 TL

Yukarıda Motor güçlerine göre koşu bantlarının 1 saat çalıştığında harcayacağı elektrik enerjisi miktarı ve yaklaşık tüketim bedelleri gösterilmiştir.

Yukarıdaki değerlerde de görüleceği üzere koşu bantlarının bir ayda harcayacağı elektrik miktarı bir çamaşır makinesinin harcayacağı yaklaşık elektrik miktarıyla eşdeğerdir. Bir koşu bandının günde 30 dakikalık kullanım sonunda ay sonunda faturaya yansıtacağı elektrik kullanım tutarı yaklaşık 6-7 TL olacaktır.

Etiketler: , , , , , , , ,

Koşu Bandı Ne Kadar Elektrik Harcar? Hakkında Yorum Yaz

E-Bülten

E-Posta adresinizi aşağıdaki bölümden bültenimize ekleyerek yeni yazılarımızdan haberdar olabilirsiniz!


Aboneliğinizin onaylanması için lütfen verdiğiniz mail adresini kontrol ediniz.!

İletişim Formu